Smagning København Det perfekte par - Stenbiderrogn & Verdejo
Kom og mød et helt igennem uimodståeligt par i byens (måske) hyggeligste vinbar. Når stenbiderrognen er landet, er det et sikkert tegn på, at foråret er lige om hjørnet. Her er chancen for at fejre forårets komme med det perfekte par.
Læs mereKom og mød et helt igennem uimodståeligt par i byens (måske) hyggeligste vinbar. Når stenbiderrognen er landet, er det et sikkert tegn på, at foråret er lige om hjørnet. Her er chancen for at fejre forårets komme med det perfekte par.
Læs mere
195
kr.
Beskrivelse
Stenbiderrogn kræver den helt rette vin, som er frisk, sprød og i den tørre ende. En hvidvin fra producenten Menade, lavet på druen Verdejo, synes vi er det perfekte match til denne delikatesse!
Vi serverer islandsk stenbiderrogn til dette arrangement.
Vi afholder mange forskellige typer af arrangementer og vinsmagninger hos Kjær & Sommerfeldt. ”Det Perfekte Par” er et uformelt og hyggeligt arrangement, hvor vi finder det perfekte glas vin, til en lille mad servering. ”Det perfekte par” finder sted en gang om måneden, og de små serveringer tager udgangspunkt i sæsonens lækre råvarer.
Arrangementet foregår mellem kl. 16.00-17:30 og vi holder åbent til 18.00.
Vi glæder os rigtigt meget til at se jer!
Læs hele beskrivelsen