Chapoutier - Tournon Shiraz - Mathilda 2019
Elegant, silkeblød, smidig og spændstig rødvin med frugten i front i både duft og smag. Klassisk Shiraz med dyb frugt, krydret præg og et flot peberstrejf.
Læs mereElegant, silkeblød, smidig og spændstig rødvin med frugten i front i både duft og smag. Klassisk Shiraz med dyb frugt, krydret præg og et flot peberstrejf.
Læs mere

Blåbær

Blomme

Chokolade

Tobak

Sort peber

Eksperternes vurdering
Beskrivelse
Vinen Mathilda er den letteste og mest feminine af de tre Tournon-vine. Navnet Mathila er såmænd også identisk med Michel Chapoutiers datter. Druerne til Matilda macererer i 2-3 uger for at give ekstra godt tannin-udtræk med henblik på vin med gemmepotentiale. Der er slet ikke brugt egetræsfade til lagring - kun cement og ståltanke, som gør at den rene frugt står flot i front, når man dufter og smager. Frugten er dyb og mørk, det krydrede ved vinen er helt klassisk for Syrah / Shiraz-druen sort og hvid peper. Elegant, silkeblød, smidig og spændstig rødvin.

