Finca Sophenia Field Blend - Antisynthesis 2017
Fantastisk vin med stor elegance og toner af mint, solbær og blåbær. Vinen har en utrolig fin balance mellem tannin og frugt og et strejf af chokolade og tobak.
Læs mereFantastisk vin med stor elegance og toner af mint, solbær og blåbær. Vinen har en utrolig fin balance mellem tannin og frugt og et strejf af chokolade og tobak.
Læs mere
Før 255 kr.

Kirsebær

Solbær

Cedertræ

Krydderier

Grafit

Blomme

Vanilje

Tobak

Chokolade

Eksperternes vurdering
Beskrivelse
En gang imellem fører en fejl til nye vine, tænk blot på Amarone della Valpolicella. Antisynthesis er også en fejl, som der er kommet en pragtfuld vin ud af. Antisynthesis er et ”Field Blend” af Cabernet Sauvignon og Malbec.
Finca Sophenia ønskede mere Malbec-produktion, så Cabernet-vinstokke blev podet med Malbec. Resultatet blev, at vinstokkene, ganske som efter planen, begyndte at producere Malbec – mens andre vinstokke fortsatte med at producere Cabernet Sauvignon. Den første reaktion var, at rive alle vinstokkene op og begynde helt forfra. Winemakeren, Julia Halupczok , forsøgte dog, heldigvis alligevel at fremstille vin af de blandede druer – derfor navnet Field Blend. Resultatet blev en fantastisk vin med stor elegance, lidt som de bedste fra vine fra venstre bred i Bordeaux.
Vinfremstillingen er helt traditionel, druerne høstes tidligt om morgenen og bringes til vinkælderen, hvor druerne håndsorteres. Druerne presses nænsomt, most og drueskind ligger sammen i 8-10 dage for at tage farve og aroma fra drueskindet. Selve gæringen foregår i rustfrie ståltanke ved 23-26 grader med specielt udvalgte gærceller og tager 2 uger. Efter endt gæring lægges vinen i nye franske fade i 12 måneder inden aftapningen foretages og vinen ligger yderligere nogle måneder på flaske inden den frigives til salg.

Finca SOPHENIA er et af Argentinas mest anerkendte vinhuse, som med dets topvine repræsenterer absolut topkvalitet. Druerne bliver dyrket i 1200 meters højde i Andesbjergene, hvilket har været medvirkende til, at vinene populært bliver kaldt “Wines From the Sky”. Højderne, hvor vinene bliver dyrket i, har sammen med druen Malbec øremærket de argentinske vine generelt.
Roberto Luka, ophavsmand og hovedaktionær i Finca SOPHENIA, er en meget anerkendt profil i vinverdenen med sin baggrund som tidl. direktør for et af Argentinas største vineksportfirmaer og som ”President of Wines of Argentina”. Han og Gustavo Benvenuto grundlagde Finca SOPHENIA i 1997 og opkaldte det efter deres respektive døtres navne, således er navnet Finca SOPHENIA en sammensætning af de to pigenavne Sophia og Eugenia. Pigerne har kendt hinanden siden barndom og er i dag begge beskæftiget i Finca SOPHENIA.
Det er bl.a. den verdenskendte vinkonsulent Michel Rolland der har ansvaret for vinene, som regnes blandt Argentinas bedste og som har høstet mange internationale priser.