Bestem selv et prisinterval
(0)
(0)
Danish Navy Rum
Denne relancering af noget så "uddødt" som en Dansk Flåde rom, er et spændende tiltag. I stil adskiller denne flåde rom, som havde sit udspring i blending i Flensborg, sig fra den berømte engelske NAVY rom ved at være lettere at gå til og drikke. Der er ikke den samme tørre stil – og har flere sarte frugtnoter. Næse: Orange, krydderi, lakrids, banan, gummi – som er en normal rom-duft, især i Navy rom. Smag: Olieret, kandiserede æbler, kokos, sødme og krydderi i harmoni. Slutter med abrikos. Eftersmag: Sød og krydret, lang, behagelig og trækker spor på tungen.
Læs mereRum Cream Liqueur
Cremet likør med nuancer af Rom, karamel og en finish, der harmonerer flot med den søde smag. Perfekt til søde desserter eller til kaffen.
Læs mereMaster Blender Collection Rum
Intet er mere forpligtende end at underskrive med din underskrift på et stykke papir. Det er også derfor A.H. Riise har valgt at kalde deres premium blend for Signature. A.H. Riise Signature er ganske enkelt en ener. Det er et enestående blend, med alle de smagsegenskaber, du kender fra A.H. Riise og mere til. Sødmen, mild heden, den fløjlsbløde smag og aromaerne. Et enestående luksus blend, lavet på kun de bedste fade og dermed værdigt til at fejre de helt store øjeblikke i livet. Øjeblikke, du vil værdsætte og huske. Hver udgave af A.H. Riise Signature er skabt af meget små partier og resulterer i mindre end 2000 flasker pr. batch. Hvert fad er nummereret, og hver flaske ligeså. Antallet af flasker varierer fra batch til batch. A.H. Riise sigter altid efter at kunne præsentere hvert blend så tæt som muligt på det forrige batch. Resultatet er også næsten det samme, men ikke identisk. Som en kunstner, der skaber et unikt mesterværk. Hver gang kunstneren har færdiggjort et kunstværk, vil det ligne det foregående, men der vil være små forskelle, fordi hvert kunstværk er unikt. DUFT: En meget fascinerende duft – modne tropiske frugter, kokosnødder og karamel ledsaget af kølige myntenoter SMAG: Kompleks og utrolig glat. Glaseret citrus og abrikoser omsvøbt af ristet kokosnød med et strejf af eukalyptus. EFTERSMAG: En sand symfoni af modne tropiske frugter og karamel. Subtile myntenoter tilføjer perfekt harmoni til denne lange og dybe eftersmag.
Læs mereBritish West Indies XO Rum
Dette X.O. blend fra ”British West Indies” er en kombinerer forskellige rum fra tre øer. Den intense og letgenkendelige aroma stammer fra traditionelt pot-still destilleret rom fra Jamaica. Hertil kommer kolonnedestilleret samt tungere pot destilleret rom fra Barbados med god alder og endelig en dejlig kolonnedestilleret rom fra Trinidad. I kombination giver det en spændende og karakterstærk rom med masser af spændende aromaer og karaktertræk.
Læs mereDanish Navy Frogmann Rum
Conventus Ranae refere til en samling af frøere på latin og er bla. navnet på den forening som er dannet for at styrke båndet mellem aktive og pensionerede frømænd. Foreningen har sammen med A.H Riise udviklet et samarbejde som bla. har resulteret i en aftapning på 58% alkohol under navnet "Frogman" den aftapning bliver nu efterfulgt af denne aftapning som tappes ved 60% alkohol under navnet Navy Frogman Conventus Ranae.
Læs mere





