Absolut Elyx Vodka 700 ml
Absolut Elyx er en visionær luksusvodka, som hylder de svenske spiritustraditioner. Vodkaen er fremstillet af den fineste svenske vinterhvede, som de dygtigste vodkahåndværkere bearbejder nænsomt efter en 100 år gammel metode, hvorefter den bliver destilleret på et kobberapparat fra 1921. Den traditionelle forarbejdning giver en naturlig og yderst eksklusiv smag. Ren som flydende silke.
Læs mere
Beskrivelse
Absolut Elyx er en ægte luksusvodka, bygget på principperne om kvalitet, integritet og håndværk, destilleret i en manuel vintage kobber column still fra 1921. Resultatet er en prisvindende vodka med en rig og glat mundfølelse som flydende silke.
Absolut Elyx er fremstillet af vinterhvede, der dyrkes på en enkelt ejendom i det sydlige Sverige. Råbelöf har dyrket hvede siden 1400-tallet. Regionen har det ideelle klima til produktion af vinterhvede med tørre, kolde vintre og lange, varme somre.
Duften er ren, rig og afrundet med noter af friskbagt brød, hvid chokolade og lette noter af korn med dybe, bløde krydderier. I munden er vodkaen fyldig, saftig og silkeagtig med bølger af rige macadamianødder, cremet korn, hvid chokolade og smøragtige noter af friskbagt brød. Man fornemmer lette, friske noter af nødder med en velafbalanceret antydning af bløde krydderier og ren, afbalanceret rigdom. Eftersmagen byder på afrundede, bløde krydderier med friske noter af nødder og en velafbalanceret, varm og glat finish.
