Dom Perignon Champagne - Rosé "MURAKAMI" 2010

Frankrig
Frankrig
Champagne

Dom Pérignon og den visionære japanske kunstner Takashi Murakami forener kræfterne i en eksklusiv limited edition for årsskiftet 2010. Resultatet er en flaske, der transcenderer kategorien vin og bliver et samlerværdigt kunstværk — hvor haute couture møder haute création. Dom Perignon Rosé er huset Möet & Chandons hyldest til Pinot Noir-druen, og byder på elegante modne noter med flot intens syre.

Læs mere
    Champagne - Rosé "MURAKAMI" 2010
    1030203 DomPerignon-EOY25-Rose2010-Inter-75-GB_veryhigh.width-9500x-prop.png
    1030203 DomPerignon-EOY25-Rose2010-Inter-75-NK-GB_veryhigh.width-9500x-prop.png
    Champagne - Rosé "MURAKAMI" 2010
    3.899
    kr. /stk
    Passer godt til
    Aperitif
    Asiatisk mad
    Skaldyr
    Sushi
    Velkomst

    Beskrivelse

    Dom Perignon Rosé er huset Moët & Chandons hyldest til Pinot Noir-druen. Dom Perignon (1639-1715) kom under navnet Pierre i maj 1668 til klostret i Hautvillers med den betagende udsigt ud over Montagne de Reims. Det var i sin egenskab af Cellarius, at han kom til at spille den helt store rolle i Champagne's fremtid, idet han var foregangsmanden bag det at bruge blå druer (Pinot Noir/Meunier) til fremstillingen af Champagne. I duften findes lette og elegante noter af røde bær og komplimenteret af blodappelsin og kakao. På tungen imponerer de intense, mørkere noter. Vinen præsenterer en elegant, intens syre.
    Læs hele beskrivelsen
    Fra <a href="/sog/?q=Champagne">champagne</a> området i <a href="/sog/?q=frankrig">Frankrig</a>
    Fra champagne området i Frankrig
    Champagne er Frankrigs nordligste vinområde.Vinstilsmæssigt betyder det, at vinene herfra aldrig bliver alkoholtunge, men derimod præget af syrlighed og mineralitet. Og selv om der laves stille vine her, så er det naturligvis den mousserende vin Champagne, som området er kendt og berømt for. Champagnemarkerne dækker et område på 35.000 ha, hvoraf de 30.500 er beplantede. Hovedstæderne er Reims, Epernay og nabobyen Ay og druerne til og i Champagne er hovedsalig Pinot Noir, Pinot Meunier og Chardonnay.

    Passion for mennesker og vin siden 1875

    Fri fragt ved
    køb over 500 kr.

    Dag-til-dag levering
    ved køb før kl. 13

    Kongelig
    Hofleverandør

    Passion for vin
    siden 1875

    Afhentning i Kbh,
    Aarhus & Odense

    Afhent gratis din
    ordre lokalt